Naturalna
asertywność

Projekt „Więcej niż asertywność” powstał dla kobiet, które chciałyby w sposób holistyczny i spójny zbudować lub wzmocnić swoją naturalną asertywność. 

Zbudowałam go w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy z kobietami w obszarach asertywności biznesowej i relacyjnej, a także pewności siebie, trudności w identyfikowaniu i wyrażaniu emocji oraz braku znajomości własnych potrzeb i wartości. Te doświadczenia pozwoliły mi zrozumieć, jakie przeszkody stoją na drodze do zdrowej, asertywnej postawy i stworzyć projekt pracy, który będzie holistycznie ją budował.

W mojej opinii nie wystarczy nauczyć się odpowiednich technik czy zwrotów, by mówić o asertywności. Rozumiem asertywność dużo głębiej. Jest ona dla mnie konsekwencją naturalnej postawy, jaką osiągamy, kiedy jesteśmy pewne tego, kim jesteśmy, jakie wartości nami kierują i jakie emocje wzbudzają w nas codzienne wyzwania, radości czy relacje. I przede wszystkim, kiedy dajemy sobie prawo, by to wszystko było takie, jakie jest – czyli kiedy nauczymy się akceptacji. Asertywność pojawia się wtedy jako wynik, suma tych aspektów.

Definicje mówią, że asertywność to umiejętność swobodnego i otwartego wyrażania swoich poglądów, emocji czy potrzeb, nie raniąc przy tym drugiej strony. Ciężko więc o asertywność, kiedy nie wiemy do końca, kim jesteśmy. Kiedy nie mamy dostępu do naszych emocji i nie potrafimy ich nazwać. Kiedy nasze przekonania mówią nam, że dbanie o siebie „to egoizm”, a lęk przed oceną innych każe postępować tak, by wszystkim INNYM było „miło”…

Asertywność nie musi krzyczeć, to nie czerwone szpilki czy szminka. Asertywność to prawda o nas. To zgoda na to by być takie, jakie jesteśmy, bez gonitwy za „lepszym JA”. To postawienie siebie na równi z innymi. Nie za nimi, ani nie przed nimi. To poznanie siebie i akceptacja. I do takiej pracy chciałabym Cię zaprosić.

Katarzyna GNiadek

Jak pracuję z asertywnością

About me

Opierając się na doświadczeniu, wyodrębniłam 5 obszarów, które składają się na asertywną postawę. Z każdym z nich pracuję poprzez psychoedukację oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Pracuję głównie w oparciu o ćwiczenia coachingowe, techniki terapii ACT (akceptacji i zaangażowania) oraz wybrane techniki terapii poznawczo – behawioralnej. Wszystko w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, z uważnością na Was i Wasze potrzeby.

Katarzyna Gniadek

OBSZAR 1 

Aby zacząć osadzać się w asertywności warto przede wszystkim prawidłowo rozumieć, czym asertywność jest, a czym nie jest. W trakcie swojej pracy, przekonałam się, że niewiele osób rozumie asertywność prawidłowo. W tym obszarze pracuję więc z Waszymi przekonaniami dotyczącymi asertywności i tego, jak ją sobie wyobrażacie. Mówimy o tym, co się zmieni wokół Was, jakie korzyści i pułapki niesie ze sobą asertywna postawa jak również o przyczynach braku asertywności i lęku związanym z asertywnością.

OBSZAR 2 

Kontakt z własnymi emocjami, umiejętność ich identyfikowania, nazywania i akceptowania jest podstawą do asertywnej postawy i komunikacji. Niestety, rzadko kiedy to potrafimy. Nie uczą nas tego w szkołach, nie uczą w domach. Najczęściej jesteśmy nastawieni na wyłączanie emocji, odcinanie się od nich lub walkę z nimi. Żaden z tych sposobów, w perspektywie czasu nie będzie nam służył, a zamiast asertywności, będziemy wybierać agresję lub uległość. Dlatego w tym obszarze pracujemy nad zrozumieniem emocji oraz powrotu do kontaktu z nimi.

Katarzyna Gniadek
Katarzyna Gniadek

OBSZAR 3 

Wartości są jak kompas w naszym życiu. Jeśli ich nie znamy, błądzimy, wybieramy różne ścieżki ale często czujemy, że nie jesteśmy w „odpowiednim miejscu”. Często dzieje się tak, kiedy zatracamy własne pragnienia i potrzeby, kiedy pozwalamy by głosy innych nadawały nam kierunek. W takim położeniu ciężko o asertywne, pewnie siebie wybory, działania, wypowiedzi czy reakcje. Dlatego w tym obszarze pracujemy nad odkryciem indywidualnych wartości, wolnych od społecznej presji czy powinności. Odkrywamy je, definiujemy, wzmacniamy i szukamy sposobności, by wypełnić nimi nasze życie.

OBSZAR 4 

Jeśli nie wiemy, jakie cechy i umiejętności są naszym atutem, nie potrafimy ich dostrzec ani o nich mówić, będzie nam ciężko o wewnętrzne poczucie pewności siebie a tym samym o asertywne zachowanie. Bo jak możemy być pewne SIEBIE, skoro wątpimy we własne możliwości, mocne strony i talenty. Znajomość i akceptacja słabych stron jest równie ważna. Zrozumienie i uznanie tej równowagi jest kluczem do wewnętrznego spokoju, a w konsekwencji do zdrowej asertywności. Ten obszar pozwala nam odkryć to wszystko, co jest do tego potrzebne.

Katarzyna Gniadek
Katarzyna Gniadek

OBSZAR 5 

W tym obszarze poznajemy konkretne techniki, zwroty, oraz narzędzia pomocne przy asertywnej komunikacji. Jest bardzo wiele sytuacji, w których asertywność może być pomocna, lecz często forma wypowiedzi będzie różna w zależności od okoliczności. Z wewnętrznym poukładaniem, które zyskujemy poprzez pracę z poprzednimi obszarami, z łatwością możemy wdrożyć w życie całe „wyposażenie” z tego obszaru.

Katarzyna GNiadek

Jak możesz ze mną pracować

Katarzyna Gniadek

Moje warsztaty

Moje warsztaty to cykl 6 spotkań w formie online poprzez platformę zoom. Jeden warsztat trwa ok 2,5 godziny. Przechodzimy razem przez wszystkie obszary, w przyjaznej i twórczej atmosferze. Grupowa forma spotkań, jeśli mówimy o pracy z asertywnością, niesie ze sobą wiele korzyści. Jedne z najistotniejszych, w moim odczuciu, to między innymi:

 

Jeśli czujesz, że moje warsztaty, to może być miejsce dla Ciebie, napisz proszę do mnie przy pomocy tego formularza. Umówimy się na krótką, niezobowiązującą rozmowę, w trakcie której porozmawiamy o szczegółach warsztatów, Twoich oczekiwaniach i zweryfikujemy, czy to na pewno odpowiednia dla Ciebie forma pracy.